SVE O GRIPU ZA ŠKOLSKU DECU

Šta je grip?
Grip je virusna infekcija koja se brzo i lako prenosi sa čoveka na čoveka.

Kako se prenosi virus gripa?
Kada oboleli kija, kašlje ili čak samo govori milioni sitnih čestica koji nose virus se raspršuju u okolinu i budu udahnuti od strane osobe koja je u blizini. Može i direktinim kontaktom, npr ljubljenjem, grljenjem ili rukovanjem jer oboleli na sebi nosi te iste čestice. Takođe i predmeti koje je oboleli dodirivao (npr kvaka, telefonska slušalica i sl.) su po pravilu prekriveni kapljicama koje nose virus. Ali i sam boravak u neprovetrenoj prostoriji sa obolelim koji kija i kašlje nosi opasnost od zaraze

Pa kako onda da funkcionišemo u „staklenom zvonu“, da li da šaljemo decu u školu i u vrtić?
Ni deca ni odrasli ne treba da žive u staklenom zvonu i moraju da nastave sa svakodnevnim životom i aktivnostima. Opasnost od gripa će trajati kroz ceo zimski period (kao i uvek!), verovatno će biti više talasa oboljevanja i nemoguće je da se sve vreme bude kod kuće! Jedino decu mlađu od 3 godine, koju ima ko da čuva, treba ukloniti iz kolektiva, ali to se preporučuje u zimskom periodu bez obzira na grip!

Ako je virus svuda, kako onda ne obole svi?
Da li će dete oboleti ili ne, zavisi od trenutnog stanja imuniteta i opšte odbrane organizma. Svaka kijavica, gušobolja, kašalj i temperatura koju je dete u svom životu preležalo (pogotovo bez antibiotika!) je bila priprema da se organizam uspešno odbrani sa jačim infekcijama!

Da li postoji „nešto“ što može sprečiti pojavu gripa?
Samo eventualno vakcina! Različiti preparati „za imunitet“, vitaminski sirupi i tablete mogu pomoći, ali i biti potpuno neefikasni. Mogu se uzeti u svakoj apoteci, ali uvek treba farmaceutu naglasiti uzrast deteta.

Koji su simptomi gripa?
Visoka temperatura je obavezna, kao i izražena malaksalost često praćena bolovima u mišićima i zglobovima

Da li postoji grip bez temperature?
Ne, temperatura je osnovni simptom svakog gripa (bilo „starog“-sezonskog ili „novog“- H1N1) i to visoka (najmanje 38,a najčešće preko 39) i počinje odjednom- „iz punog zdravlja“! Ali zato ima milion drugih virusnih infekcija koji idu bez temperature!

Da li se treba javljati lekaru za svaku temperaturu?
U uslovima pre i za vreme epidemije gripa, NIKAKO! Bar ne u samom početku. Jer tako rizikujete da dete koje je obolelo od bezazlene virusne infekcije i koje je „rovito“ zaradi grip!

Ako simptomi traju duže od sedam dana, bez obzira koliko su naizgled blagi, obavezno je dovesti dete lekaru! Dođite i pre u ovim slučajevima:

AKO VAŠEM DETETU NIJE DOBRO I KAD TEMPERATURA PRODJE
ILI
AKO JE KAŠALJ PRAĆEN BOLOM U GRUDIMA
ILI
AKO JE OPŠTE STANJE DETETA IZRAZITO LOŠE
ILI
AKO VAS BILO ŠTA JAKO BRINE- DOVEDITE VAŠE DETE NA PREGLED!

Pa šta onda roditelj da uradi, ako se ne javi lekaru u samom početku?
Da daje simptomatsku terapiju!

Šta je to simptomatska terapija?
To je terapija koja se daje za svaki simptom pojedinačno:
Zapušen nos, curenje iz nosa:
-kapi za nos (pitati u apoteci zbog uzrasta!)
Gušobolja:
-Strepsils, Neoangin, Tantum verde...
Kašalj:
-biljni sirupi za kašalj svake vrste
-kesice Fluimucila samo za „kašalj sa šlajmom“

Koji se lekovi daju deci protiv temperature?

Paracetamol- fabrički nazivi: Efferalgan, Fervex, Febricet, Paracet, Caffetin Cold, u obliku sirupa, tableta (šumeće i klasične), čepića, praškova za rastvaranje

Ibuprofen- fabrički nazivi: Brufen i Ibuprofen u obliku sirupa i tableta

Diklofen- fabrički nazivi: Diklofenak, Diklofen tablete, čepići, injekcije (1mg/kg)

Acetil salicilna kiselina- Andol, Aspirin, Acetisal,Upsarin i sl. NE DAJU SE DECI do 14god!

Novalgetol injekcije ili Analgin tablete se takođe izbegavaju kod dece, pogotovo mlađe i obično se daje u bolnicama, ležećim pacijentima pod kontrolom lekara (česte alergije i neželjena dejstva!)


DOZIRANJE: (ove doze se mogu ponavljati na 4h (minimalno) do 6h (optimalno)

a)deca <10 kg:
sir.Efferalgan, pa dozirati prema kilaži (ima spec.kašičicu sa oznakama za kilograme)
ostale sirupe davati po savetu svog lekara!
izbegavati Brufen
b)deca <12god i <40kg

praškovi Fervex junior, Febricet c...
tbl. Brufen 2oomg ili
½ -1 tbl. Febriceta 500mg

za one koji ne mogu da gutaju tablete:
sirup Brufen ili
sirup Febricet (Paracet,Efferalgan)
i to: za svakih 10kg po 5 ml (npr. 20kg-10ml, ili 30kg-15ml ...)
c)deca >12god i >40kg

praškovi Fervex, Efferalgan,Influrex
tbl. Brufen 4oomg ili
tbl. Febriceta 500mg

Da li treba, kod uporne i visoke temperature, doći na dežurstvo da se primi injekcija?
Ne, jer retko dajemo injekcije noću zbog potencijalnih neželjenih dejstava koje tada ne možemo da ispratimo. Ali, ako sa temperaturom „gubite rat“ i ne možete da se izborite sa njom, spremite detetove stvari i ipak dođite jer će dete u tom slučaju najverovatnije biti hospitalizovano, tj upućeno na Dečje odeljenje.

KRITERIJUM ZA JAVLJANJE LEKARU (bilo danju bilo noću) TREBA DA BUDE OPŠTE STANJE DETETA, A NE VISINA TEMPERATURE!
NE ZABORAVITE DA VAŠEM DETETU NAJVIŠE TREBA LEŽANJE, TEČNOST I NEGA!

Da li se mogu kombinovati različiti lekovi protiv temperature?
Da, ali ne u isto vreme. Npr., ako ste dali Brufen, tek za min.4h možete dati drugi lek bez obzira da li je to opet Brufen ili ste se odlučili za preparat Paracetamola.

Šta je bolje- Brufen ili Paracetamol?
Za početak, ako nije noć i ako t nije preko 39, trebalo bi prednost dati Paracetamolu, pa eventualno preći na Brufen ako nismo zadovoljni efektom. Generalno (ali ne i uvek!): Brufen je efikasniji, a Paracetamol bezbedniji. Treba naći meru! Ako tempertura duže traje i dete je ukupno popilo puno Brufena, nije loše da se bar pojedine doze zamene paracetamolom.

Da li temperatura može naškoditi mom detetu?
Dete školskog uzrasta, kao ni odraslii, ne može imati konvulzije („fras“) od visoke temperature. Jedino temperatura preko 41 može dovesti do pomućenja svesti. Ako se to desi i kod niže temperature, onda nije posledica same temperature, već bolesti koja je uzrok temperature i treba se hitno javiti lekaru!

Kako da prepoznam to „pomućenje svesti“, da li u to spada i buncanje ?
Buncanje po pravilu nastaje u snu, kod visoke t, preko 39, ali nije samo po sebi opasno i najčešće prestaje kada dete pozovemo po imenu i probudimo ga. Ako dete na reaguje, treba odmah dati lek protiv temperatue i pokušati sa kupanjem ili bar trljanjem mlakom vodom. Ako ni to ne pomogne- odmah se javiti lekaru! Srećom to se vrlo retko dešava i ne treba se unapred plašiti jer samo uznemiravamo i dete i sebe, a tako temperatura teže pada!

Da li davati lek protiv temperature ako je manja od 38?
Ne treba se plašiti temperature, ona je odraz borbe organizma i po pravilu je ne treba dirati kada nije mnogo visoka (38 i manje). Ali, mnogo je važnije kako se dete oseća, koliko je malaksalo i da li ima jaku glavobolju. Ako je detetu teško i ako ide noć (i Vi ste umorni i ne možete baš u svakom momentu ispratiti svaki skok temperature) treba mu dati lek iako je temperatura niska. Ponekad nas više „izlomi“ temperatura oko 37 nego 39! Tada se može dati manja doza (npr. samo 1 kk Brufena umesto dve ili pola tablete Paracetamola umesto cele i slično)

Da li temperaturu treba obarati sve dok ne bude ispod 37?
Nije nam ni cilj da potpuno „ohladimo“ dete, već da temperatura bude pod kontrolom (ispod 39) i da olakšamo detetu tegobe- glavobolju, malaksalost...

Kada se onda javiti lekaru?
Sve koji imaju jako visoku temperaturu treba da pregleda lekar bar jednom u toku bolesti! Najbolje je da to bude bar par dana posle početka bolesti jer je tada više simptoma, lakše se postavlja prava dijagnoza i moguće je uočiti komplikacije na vreme. Ako se dođe u samom startu, dijagnoza se može i tada postaviti, ali je nepredvidiv dalji tok događaja i mogu promaći vrlo ozbiljne komplikacije koje nas u stvari i brinu.

Kako da roditelj sam proceni da li je hitno da se javi lekaru i da li rizikuje da „zakasni“?
Prave hitne situacije su, srećom, veoma retke! Roditelj najbolje poznaje svoje dete i u većini slučajeva može da prepozna situaciju koja je hitna. Na prvom mestu otežano disanje (ali ne zapušenost nosa!), jaki bolovi koji ne reaguju na više puta dat lek, svako pomućenje svesti, izrazita malaksalost koja traje i kada temperatura prođe, potpuno odbijanje hrane ili tečnosti i sve ono što je mnogo drugačije nego inače, u ranijim bolestima! Što je dete mlađe, to se manje čeka! Npr. za bebu od mesec dana svaka temperatura je razlog za bolnicu! A za tinejdžera nijedna temperatura nije sama po sebi hitna da bi se npr došlo noću!

Ono što je najčešće problem je procena stepena hitnosti: da li ići lekaru odmah, u toku dana ili sutra kada radi izabrani lekar deteta?
Upravo tako! Prethodno pobrojani razlozi su dovoljni da se smesta i bez odlaganja (danju ili noću) dete dovede lekaru bez obzira na uzrast! Sve ostalo, pa i visoka temperatura, je najbolje da sačeka izabranog lekara koji najbolje poznaje dete. Već smo rekli da je zbog uočavanja komplikacija uvek dobro sačekati par dana. Do tada davati simptomatsku terapiju!


Kako se zaštiti?

- ODMOR
- ČISTE RUKE (kojima ipak nećemo dodirivati lice),
- ZDRAVA ISHRANA SA PUNO TEČNOSTI,
- DISANJE NA NOS (koji je prvi na udaru kod virusa i zato uvek mora da bude prohodan),
- PROVETRAVANJE PROSTORIJA,
- IZBEGAVANJE SKUPOVA SA PUNO LJUDI NA MALOM PROSTORU.


Oni koji već imaju temperaturu treba da:

OSTANU KOD KUĆE
KIJAJU I KAŠLJU U MARAMICU KOJU ĆE BACITI!
UZIMAJU SIMPTOMATSKU TERAPIJU
JAVE SE LEKARU U SLEDEĆIH PAR DANA ILI SE INFORMIŠU TELEFONOM O DALJIM POSTUPCIMA
OBRATE PAŽNJU NA POGORŠANJA: OTEŽANO DISANJE, POREMEĆAJ SVESTI, JAK BOL U GRUDIMA, IZRAZITA MALAKSALOST


Da li postoji lek protiv gripa?
Ne! Tamiflu se daje isključivo u bolnicama i u teškim slučajevima i pomaže bržem ozdravljenju, ali nije svemoguć. Osnovno je leženje i simptomatska terapija!

Da li se treba plašiti gripa?
Grip nije bauk, niti sezonski ni „novi“. Preko 90% ga preleži bez ikakvih komplikacija, a smrtnost je manja od 1%,

Po čemu se razlikuju sezonski i novi grip?
Razlike su u tipu virusa, a klinička slika je ista! Za samog pacijenta je sasvim svejedno da li mu je teško zbog običnog ili novog gripa! Ali se od novog gripa očekuje mnogo veći broj obolelih za kratko vreme, što ima organizacioni značaj za sve strukture društva!

Koji je opasniji?
Sezonski grip ima veću smrtnost jer oboljevaju uglavnom stariji,a novi više napada školsku decu i mlađe ljude, dominira blaži oblik i retke su teške forme, ali imaju jači odjek u javnosti jer su to ponekad i prethodno sasvim zdravi i relativno mladi ljudi. Grip kao grip! Nikad sasvim bezazlen, potencijalno opasan, ali u ogromnoj većini slučajeva se „preleži“ bez problema!


ZA SVE DODATNE INFORMACIJE JAVITI SE NA 224-288/ LOKAL 158


Укупно 10583     Данас   1     Јуче   28
© Агенција Аутентик